Hakkımızda

Şehit Kütüphaneleri olarak biz ne yapıyoruz?
Aziz şehidlerimizin herbirinin adlarını yaşatmak için kütüphaneler ve okuma salonları kurup, milli birlik ve beraberliğimizin teminatı gençlerimiz ve çocuklarımızda kitaplar aracılığıyla farkındalık yaratmaya çalışıyoruz.

Nasıl çalışıyoruz?
Hiç de profesyonel olmayan bir kadroyla tamamen gönüllülük esası ve özveriyle kitap dan başka bir bağış kabul etmeden, kitap toplama merkezlerimizde kitaplar topluyoruz. Bu toplanan kitapları da, şehitlerimiz adına kütüphane kurmak için gönüllü olmuş il koordinatörlerine yollayarak kütüphane kurulması çalışmalarını yapıyoruz.

Neden sadece kitap topluyoruz?
Bağışçılarla, kütüphanede o kitabı okuyacak çocuklarımız ve gençlerimiz arasında, gönül köprüleri kurarak farkındalık sağlamak ve böylece milli birlik beraberliğimizi artırmak için sadece kitap topluyoruz. Bu sayede bağışçı özenerek seçip yolladığı kitaplara duygularını katabilmekte ve kütüphaneden yararlanan gencimiz, çocuğumuz bu maneviyatı hissedebilmektedir. Bağışçılar tarafından kitapların içine bir kaç satır not yazmasını ısrarla tavsiye ediyoruz. Bir çok kez şahit olduk ki o yazılan bir kaç satır not da en az kitap kadar çocuk ve gençlerimizin zihninde etki bırakabilmektedir.

Nerelerde kütüphane kurma çalışmaları yapıyoruz?
Bizimle şehid kütüphanesi kurmak için iletişime geçen gönüllü neredeyse orada kütüphane kurmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar kurulan kütüphane ve okuma salonları şehitlerimizin menleketlerinde, mahallelerinde olabildiği gibi şehit olduğu esnada çalıltığı ilde, ilçede yada şehitliğe ulaştığı sırada çalıştığı birliğinde bile olabilmektedir. Eğer şehidin memleketinde bir kütüphane kurulacaksa ilk önce şehidin okuduğu okulda yada mahallesindeki kültür merkezinde bu çalışmanın yapılması için yönlendirmelerimizi yapıyoruz.

Başka nasıl yardımcı olabilirsiniz?
Sayfamızı takip edip arkadaşlarınıza duyurarak sesimizin daha çok çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede daha çok insana ulaşıp daha çok kitap toplayabilir ve hep beraber daha umutlu bir gelecek için şehitlerimizin adına kurulan kütüphanelerde gençlerimizin, çocuklarımızın gelişmesine katkı sağlayabiliriz.